Sağlık Ekonomisi - Haberler

Sağlık turizmine teşvikler getiren tebliğ

b_250_250_16777215_00_images_haber-foto-2012_saglik-turizmine-tesvik.jpgSağlık turizmine teşvikler getiren tebliğin bölge kalkınması açısından önemine dikkat çekmek amacıyla Seyhan Otel’de 'Hizmet Sektörü Teşvik ve Destekleri' konulu basın toplantısı.

 

Tebliğ, pazara giriş desteği, yurtdışından gelen hastaların uçuş giderleri, yurtdışı tanıtımları, çalışanların yurtdışında katıldığı toplantılar, dijital pazarlama faaliyetleri, yurtdışında hastane-ofis açma ve uluslararası akreditasyon giderlerini kapsıyor. Tebliğin bölge kalkınması açısından önemine dikkat çekmek amacıyla Seyhan Otel’de düzenlenen 'Hizmet Sektörü Teşvik ve Destekleri' konulu basın toplantısında konuşan Adana Sağlık Turizmi Derneği (ASTD) Başkanı Hüseyin Çelik, Türkiye’nin 2023 sağlık turizmi hedefinin 20 milyar dolar olduğunu söyledi.

Sağlık turizminin her geçen gün öneminin arttığına işaret eden Çelik, ülkede sağlık turizminin geliştirilmesinin hükümet planında olduğunu kaydetti. Ekonomi Bakanlığı tarafından çıkarılan teşvik ve destek tebliğleri ile hükümetin sağlık turizmine verdiği önemi ortaya koyduğunu belirten Çelik, "Dünyada 100 milyar dolarlık cirosu olan sağlık turizmi sektörü Türkiye’de 2011 yılında 2,5 milyar dolar ile hareket etmiştir. Sektör için yapılan planlamalar sonrasında, Türkiye için hedefimiz, 2015 yılında 5 milyar dolar ve cumhuriyetin doğumunun 100. yaşının kutlanacağı 2023 yılında ise 20 milyar dolar olacaktır." dedi.

Günümüzde pek çok ülkede, yaşam alanlarındaki tıbbi teknoloji eksikliği, teşhis–tedavi masraflarının yüksekliği ve bekleme sürelerinin uzunluğu gibi nedenlerle hastaların başka bölgelere gitme ihtiyacı duymasının, sağlık turizmini dünyada hızla yükselen bir trend haline getirdiğini vurgulayan Çelik, teşvikler sayesinde Çukurova’nın da sağlık turizminde cazibe merkezi haline geldiğini ifade etti.Son yıllarda yapılan teknoloji ve bilgi yoğun yatırımlarla Çukurova Bölgesi’nin sağlık alanında dünya ile rekabet edebilecek konuma geldiğini vurguladı. Yayımlanan bu tebliğ ile ilk defa yurtdışından gelen hastalara rehberlik, danışmanlık ve organizasyon hizmetleri sunan sağlık turizmi şirketlerinin konu edinildiğini bildiren Çelik, "Bu şirketlerin yurtdışı pazarlarına girebilmesine imkan sağlayacak raporları satın almalarında, fuar, kongre, konferans dahil olmak üzere reklam ve tanıtım giderlerine yurtdışında, kendilerine ait kurulacak birimlerinin kira giderlerine ve danışmanlık desteklerine belirli süre ve oranlar ile destekler verilmektedir." diye konuştu.

İLK DEFA BİR HÜKÜMETİN PROGRAMINDA SAĞLIK TURİZMİ KONUSU YER ALMIŞ OLDU

Ülkenin 73 milyar liralık cari açığının bulunduğunu ve hizmet sektörüne ilişkin ciddi bir adımın atıldığına değinen Çelik, döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin arttırılması, uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi için yayınlanan tebliğdeki fırsatların anlatılması için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılacağı bir toplantı organize etmeyi hedeflediklerini duyurdu. Henüz bölgede yeteri kadar gelişmemiş olan eğitim, yazılım ve film sektörleri temsilcilerini de harekete geçirdikleri takdirde Çukurova’nın kalkınmasını hızlandıracaklarını aktaran Çelik, şöyle devam etti: "Türkiye’deki özel sağlık kuruluşlarının altyapısı ve ölçeğinin büyümesiyle birlikte kullandıkları teknoloji, hekimlerin tıbbi yetkinlikleri ve hekimlerin özellikle batı tıbbına olan hakimiyetleri, çok iyi uygulamaları nedeniyle ülkemiz, tüm dünyada önemli bir sağlık destinasyonu olarak öne çıkmaya başladı. Hükümet ve ilgili bakanlıklarla yaptığımız görüşmelerde önerilerimiz ilgi gördü. İlk defa bir hükümetin programında sağlık turizmi konusu yer almış oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık turizmi konusunda özel bir koordinasyon birimi kuruldu. Bu tebliğle, çok önemli bir aşamaya geldik. 2010 yılında pazara giriş kapsamında desteklenen sağlık turizmi artık birçok cephede ülkenin önemli bir döviz kaynağı haline geldi."

Fuarların sağlık turizminin anlatılması için iyi bir fırsat olduğa da değinen Hüseyin Çelik, 27 – 30 Eylül 2012 tarihlerinde yapılacak olan Çukurova Tıp 2012 ve Sağlık Kurumları ve Turizmi Fuarlarını önemsediklerini ifade etti. Toplantıya katılan ASTD Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erginkaya seyahat acentelerinin sağlık turizmiyle işbirliğini önemsediklerini söyledi. Erginkaya, seyahat acentelerinin teşvik kapsamına alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

ASTD Yönetim Kuru Osman Arık ise son dönemde yapılan çalışmaların turizm kavramının tanımını daha da genişlettiğini açıkladı. Arık, sağlık turizminin buna öncülük ettiğine işaret etti. ASTD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aytekin Kemik, Türkiye’nin dünyadaki 100 milyar dolarlık sağlık turizmi pastasının yüzde 1’ni bile alamadığını anlattı. Kemik, son tebliğin büyük bir hamleyi beraberinde getireceğini aktardı. ASTD Yönetim Kurulu Üyesi Tayyar Zaimoğlu da Çukurova’nın sağlık turizminde lider konumunda olduğunu bildirdi. ASTD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Behnan Alper ise yeni düzenlemeyi olumlu bulduklarını vurguladı. ASTD Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Uzer, Kuzey Irak’tan 3 Temmuz itibariyle haftada üç kez Erbil–Adana uçuşlarının başlayacağı bilgisini aldıklarını aktardı.

Cihan

Bu Yazıyı Paylaş!

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn